SPECIÁL FM pro myslivost a lesnictví |
Je konstruován se dvěma záklopkami (může se nastavit jako průchozí nebo jednostranná), spouštěn nášlapným zařízením.
Rozměry sklopce určuje zvěř, která se do ní může odchytit.
Typ 2 "Univerzál": sklopec na odchyt kuny, tchoře, lasičky, potkana
délka 120 cm, šířka 20 cm, výška 23,5 cm, průměr 2,05mm
Malá oka 19 x 19 mm, typ sklopce průchozí, spouštěcí zařízení šikmé.
Sklopce stavíme na ochozy vyšlapané zvěří. Vhodné je používat sklopce s oboustrannými dvířky, protože zvěř vidí dutinou sklopce pokračování ochozu a nebojí se do něj vlézt. Dovnitř sklopce je vhodné na háček nášlapného zařízení ukotvit voňavou návnadu.
Konstrukce sklopce: Uvnitř sklopce je umístěno pohyblivé nášlapné prkénko uvolňující spouštěcí zařízení a padací dvířka, která ve sklopci zvěř uzavřou.
- nášlapné zařízení ( prkénko ) se nachází uvnitř sklopce, k němu je ukotven háček pro použití návnady
- spouštěcí zařízení po jemném pohybu nášlapného zařízení uvolní postranní spoušťový jazýček přidržující ve spodní poloze dvouramenné páky, jimiž jsou držena dvířka v horní poloze
- dvířka jsou na postranních stranách pastě, jsou pohyblivá nahoru a dolu, jsou sklopná šikmo směrem dovnitř. Uvolní se pomocí nášlapného zařízení.
NÁVNADY:
Past stavíme volně do trasy zvěři bez návnady nebo s použitím návnady jako je hlava uzenáče z ryb, sušené švestky, ovoce, med, rozinky, celé vejce, maso apod.. V domácnosti můžete použít návnadu, na kterou zvěř chodí - na čem škodí v domácnosti.
Před použitím je vhodné se zbavit lidského pachu z pasti, například politím sklopce vývarem z jehličí. Při odstrašení chycené zvěře z pasti používejte rukavice.
UPOZORNĚNÍ!
Kuna lesní je na území České republiky hojně rozšířeným druhem vyskytujícím se až do nadmořské výšky kolem 1 600 m. n. m. Dlouhá léta podléhala tvrdému pronásledování a lovu díky její vysoce ceněné kožešině, která je nejcennější v porovnání s jinými šelmami žijícími na území ČR. Díky přísným ochranářským opatřením je však její početnost dnes znovu pod kontrolou a dle Červeného seznamu IUCN se jedná o málo dotčený druh.[1] V Česku je celoročně chráněná s výjimkou období od 1. listopadu do konce února.[2]
Může být odchycena a přemístěna na bezpečné místo daleko vašeho domova.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kuna_lesn%C3%AD odkaz na kunu lesní
Kuna skalní smí být ulovena od 1. listopadu do posledního února, po zbytek roku je hájená, může být odchycena a přemístěna na bezpečné místo daleko vašeho domova.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kuna_skaln%C3%AD odkaz na kunu skalní
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kuna odkaz na IUCN